Yhteystiedot pääkuva

Navigaatiovalikko

Yhteystiedot

Pohjois-Karjalan maakuntaliitto

Pielisjoen linna, Siltakatu 2, 80100 Joensuu

Puhelinvaihde 013 337 4700

Kirjaamon sähköposti kirjaamo@pohjois-karjala.fi
Henkilöstön sähköpostiosoitteet etunimi.sukunimi@pohjois-karjala.fi

Toimistomme on avoinna ma-to 9-16, pe 9-15 (1.6.-31.8. ma-pe klo 9-15)
Kesäaikana toimistomme on suljettuna 1.7.-2.8. välisenä aikana.

Y-tunnus 0927140-5

Kartta

Laskutusosoite

Laskutusosoite

Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Pielisjoen linna, Siltakatu 2
80100 Joensuu

Sähköinen laskutus

Sähköinen laskutus

OVT-tunnus 003709271405
Välittäjä Ropo Capital Oy
Välittäjän tunnus 003714377140

henkilöstön yhteytiedot

Henkilöstö

Aluekehitys

Jemina Jeskanen

aluekehitysasiantuntija
050 913 2884
jemina.jeskanen@pohjois-karjala.fi
Hyvinvointistrategia

Jarkko Kauppinen

projektipäällikkö
050 414 4816
jarkko.kauppinen@pohjois-karjala.fi
Älykkäät ekosysteemit Pohjois-Karjalassa -hanke

Timo Leinonen

yhteyspäällikkö
050 463 1424
timo.leinonen@pohjois-karjala.fi
Venäjä-yhteistyö, Euregio Karelia, Barents-yhteistyö.

Maarita Mannelin

aluekehitysasiantuntija
050 350 4927
maarita.mannelin@pohjois-karjala.fi
Hyvinvointi, osallisuus ja järjestöt

Tiina Moisala

aluekehitysasiantuntija
040 702 1575
tiina.moisala@pohjois-karjala.fi
Ulkorajaohjelmat, Euregio Karelia, Barentsin nuorisoyhteistyö.

Pia Pitkänen

aluekehitysasiantuntija
040 559 2210
pia.pitkanen@pohjois-karjala.fi
POKAT-koordinaatio, EAY-ohjelmat, kv-asiat.

Katja Riikonen

aluekehityspäällikkö
050 570 3277
katja.riikonen@pohjois-karjala.fi
Kulttuuri ja luovat alat, paikallinen kehittäminen ja kyläasiat.

Maarit Siitonen

aluekehityspäällikkö
0400 668 149
maarit.siitonen@pohjois-karjala.fi
Kivi- ja kaivannaisala sekä metsäbiotalous, innovaatiopolitiikka.

Kirsi Taskinen

projektiasiantuntija
050 475 1669
kirsi.taskinen@pohjois-karjala.fi
Älykkäät ekosysteemit Pohjois-Karjalassa -hanke, Elinkeinot murroksessa (ELMO) -pilotti.

Raimo Turunen

aluekehityspäällikkö
040 553 9289
raimo.turunen@pohjois-karjala.fi
Kivenjalostus- ja kaivannaistoiminta, kulttuuri ja paikallinen kehittäminen, kotiseututyö ja kyläasiat, elokuvatuotannot

Eira Varis

kehittämisjohtaja
050 307 4806
eira.varis@pohjois-karjala.fi
Maakuntaohjelma ja maakunnan suunnittelu, EU-ohjelmat, POKAT-koordinaatio

Alueidenkäyttö

Jukka Hasu

projektipäällikkö
050 322 2627
jukka.hasu@pohjois-karjala.fi
Emma Extension -hanke, liikennejärjestelmäsuunnitelma.

Aino Heikura

projektipäällikkö
050 435 9921
aino.heikura@pohjois-karjala.fi
Circwaste-hanke, Clean-hanke

Esa Huurreoksa

projektipäällikkö
050 382 4980
esa.huurreoksa@pohjois-karjala.fi
Kaista kaikille -hanke, Digitukipilotti-hanke.

Jukka Nykänen

ympäristöasiantuntija
050 412 0717
jukka.nykanen@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, kulttuuri- ja luonnonympäristö, vaikutusten arviointi, riista- ja suurpetoasiat.

Jyrki Suorsa

liikenneasiantuntija
050 466 8511
jyrki.suorsa@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, yhteysverkot, liikennejärjestelmätyö.

Pasi Pitkänen

aluesuunnittelupäällikkö
0400 832 572
pasi.pitkanen@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, alue- ja yhdyskuntarakenne, metsäbiotalous.

Heikki Viinikka

maakuntakaava-asiantuntija
050 593 7269
heikki.viinikka@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoituksesssa virkistys ja reitistöt, paikkatieto., Pohjois-Karjalan Maakuntaliitto

Hallintopalvelut

Nina Aarto

toimistosihteeri
050 307 2515
nina.aarto@pohjois-karjala.fi
Kokousjärjestelyt, tilaisuudet ja tapahtumajärjestelyt, liikelahjat, toimistotarvikkeet.

Jari Aho

hallinto- ja talousjohtaja
0358400 904 947
jari.aho@pohjois-karjala.fi
Hallinto, taloushallinto, henkilöstöasiat.

Jarmo Heiskanen

tietopalvelupäällikkö
040 544 5671
jarmo.heiskanen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan tulevaisuusrahasto, maakuntapäivän rahoitus, tietotekniikka, laajakaista, ICT- ja tietoyhteiskunta-asiat.

Lahja Ryynänen

henkilöstösihteeri
050 360 8571
lahja.ryynanen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan Maakuntaliitto Palkka- ja henkilöstöhallinto, osto- ja myyntireskontra

Mirja Timonen

asianhallintasuunnittelija
050 501 3192
mirja.timonen@pohjois-karjala.fi
Asiakirjahallinto ja arkistotoimi, tarkastuslautakunnan sihteeri.

Marja Walling

toimistosihteeri
050 571 8298
marja.walling@pohjois-karjala.fi
Tekstinkäsittely, asiakaspalvelu, kirjaamo

Johtaminen ja viestintä

Risto Poutiainen

maakuntajohtaja
040 546 9649
risto.poutiainen@pohjois-karjala.fi
Maakuntaliiton johtaminen, talouden ja organisaation kehittäminen sekä sidosryhmäyhteydet

Heidi Ignatius

maakuntajohtajan sihteeri
040 561 3484
heidi.ignatius@pohjois-karjala.fi
Maakuntajohtajan sihteeri, vierailujen ja tilaisuuksien järjestely

Eeva Hirvola-Kostamo

viestintäpäällikkö
040 868 9894
eeva.hirvola-kostamo@pohjois-karjala.fi
Maakuntapäivän toteutus ja raportointi.

Pekka Huovinen

kehittämispäällikkö
040 583 5428
pekka.huovinen@pohjois-karjala.fi
Maakunnan markkinointi ja markkinointiviestintä, erillistapahtumat, matkailu ja luovat alat.

Laura Jussila

viestintäasiantuntija
050 343 7875
laura.jussila@pohjois-karjala.fi
Digitaalisten viestintäkanavien kehitys, graafinen tuotanto.

Rauno Jussila

viestintäpäällikkö
040 733 8478
rauno.jussila@pohjois-karjala.fi
Tiedotus ja viestintä

Heli Räsänen

markkinointipäällikkö
050 366 2597
heli.rasanen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan brändi-, vetovoima- ja tunnettuustyö

Kehittämisrahoitus

Tuija Astikainen

EU-ohjelmapäällikkö
040 542 6642
tuija.astikainen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelmien (EAKR, ESR) toimenpiteiden koordinointi, hallinnointi, seuranta, tiedottaminen ja neuvonta, MYR

Tiina Hyvärinen

EU-suunnittelija
050 441 6731
tiina.hyvarinen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelman (EAKR) hakemusten arviointi, rahoituspäätösten valmistelu ja hankeneuvonta. Destination SME´s hanke.

Leena Jämsä

maksatusasiantuntija
050 452 5220
leena.jamsa@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelman (EAKR) maksatuspäätösten valmistelu ja tarkastus, neuvonta, paikan päällä varmennukset.

Tiina Ojala

maksatusasiantuntija
040 550 8190
tiina.ojala@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelman (EAKR) maksatuspäätösten valmistelu, neuvonta, paikan päällä varmennukset.

Ulla-Riitta Pölönen

EU-hankekoordinaattori
050 911 0355
ulla-riitta.polonen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahastohankkeiden rahoituspäätösten valmistelu ja siihen liittyvä päätösten ja arvioinnin koordinointi, hankeneuvonta ja -arviointi

Maakunnan edunajaminen

Tuukka Arosara

aluekehitysasiantuntija
040 548 4534
tuukka.arosara@pohjois-karjala.fi
Koulutus, ennakointi ja maahanmuutto.

Sami Laakkonen

yhteyspäällikkö
050 443 1661
sami.laakkonen@pohjois-karjala.fi
Edunajaminen ja sidosryhmäyhteistyö

Kimmo Niiranen

maakunta-asiamies
0400 529 479
kimmo.niiranen@pohjois-karjala.fi
Edunajaminen, sidosryhmäyhteistyö, ennakointi ja tilastot

Aila Tahvanainen

suunnittelija
040 753 9656
aila.tahvanainen@pohjois-karjala.fi
Tilastotietopalvelut, maakunnan teollisuusyritysrekisteri

Seppo Tiainen

kuntakehityspäällikkö
0400 529 480
seppo.tiainen@pohjois-karjala.fi
Kuntatalouden ja aluekehityksen seuranta

Sivu arviointi ja palaute