Yhteystiedot pääkuva

Navigaatiovalikko

Yhteystiedot

Pohjois-Karjalan maakuntaliitto

Pielisjoen linna, Siltakatu 2, 80100 Joensuu

Puhelinvaihde 013 337 4700

Kirjaamon sähköposti kirjaamo@pohjois-karjala.fi
Henkilöstön sähköpostiosoitteet etunimi.sukunimi@pohjois-karjala.fi

Toimisto on suljettu 31.7.2021 saakka.

 

Y-tunnus 0927140-5

Laskutusosoite

Laskutusosoite

Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Pielisjoen linna, Siltakatu 2
80100 Joensuu

Sähköinen laskutus

Sähköinen laskutus

OVT-tunnus 003709271405
Välittäjä Ropo Capital Oy
Välittäjän tunnus 003714377140

Kartta

henkilöstön yhteytiedot

Henkilöstö

Sisältöjulkaisija

Markus Hirvonen

maakuntajohtaja
 050 357 7739
markus.hirvonen@pohjois-karjala.fi
Maakuntaliiton johtaminen, talouden ja organisaation kehittäminen sekä sidosryhmäyhteydet

Risto Poutiainen

kehittämisjohtaja
 040 546 9649
risto.poutiainen@pohjois-karjala.fi
Kansainväliset verkostot ja EU-yhteydet. Barents-yhteistyö. Rakennerahastohallintotehtävät. Maakunnan yhteistyöryhmän (MYR) esittelijä. MYRrin sihteeristön, puheenjohtaja. Itä-Suomen ja Itä- ja Pohjois-Suomen yhteistyö. Maakuntajohtajan sijainen.

Alueidenkäyttö

Jukka Hasu

projektipäällikkö
 050 322 2627
jukka.hasu@pohjois-karjala.fi
Emma Extension -hanke, liikennejärjestelmäsuunnitelma.

Aino Heikura

projektipäällikkö
 050 373 3772
aino.heikura@pohjois-karjala.fi
Circwaste-hanke, Clean-hanke

Timo Korkalainen

aluesuunnittelupäällikkö
 045 663 5376
timo.korkalainen@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, alue- ja yhdyskuntarakenne.

Tanja Kähkönen

projektipäällikkö
 050 534 3418
tanja.kahkonen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan ja Japanin Naganon metsäbiotalousyhteistyön kehittäminen sekä Investing in Renewable Energies for Agriculture (AgroRES) -hankkeet

Lasse Neuvonen

projektipäällikkö
 050 414 4816
lasse.neuvonen@pohjois-karjala.fi
Älykkäät ekosysteemit Pohjois-Karjalassa -hanke

Jukka Nykänen

ympäristöasiantuntija
 050 412 0717
jukka.nykanen@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, kulttuuri- ja luonnonympäristö, vaikutusten arviointi, riista- ja suurpetoasiat.

Sari Pitkänen

metsä- ja ilmastoasiantuntija
 040 518 6326
sari.pitkanen@pohjois-karjala.fi
Ilmasto- ja energiaohjelma, HINKU-maakunta status sekä metsä- ja ilmastokysymykset.

Jyrki Suorsa

liikenneasiantuntija
 050 466 8511
jyrki.suorsa@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, yhteysverkot, liikennejärjestelmätyö.

Heikki Viinikka

maankäyttöasiantuntija
 050 593 7269
heikki.viinikka@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoituksesssa virkistys ja reitistöt, paikkatieto.

Aluekehitys

Tuija Astikainen

EU-ohjelmapäällikkö
 040 542 6642
tuija.astikainen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelmien (EAKR, ESR) toimenpiteiden koordinointi, hallinnointi, seuranta, tiedottaminen ja neuvonta, MYR

Tiina Hyvärinen

rahoitusasiantuntija
 050 441 6731
tiina.hyvarinen@pohjois-karjala.fi
REACT- EU:n hankeneuvonta ja rahoituspäätösten valmistelu. Rakennerahasto-ohjelman viestintä.

Timo Leinonen

yhteyspäällikkö
 050 463 1424
timo.leinonen@pohjois-karjala.fi
Venäjä-yhteistyö, Euregio Karelia, Barents-yhteistyö.

Tiina Moisala

aluekehitysasiantuntija
 040 702 1575
tiina.moisala@pohjois-karjala.fi
Ulkorajaohjelmat, Euregio Karelia, Barents yhteistyö, luovat alat.

Pia Pitkänen

aluekehitysasiantuntija
 040 559 2210
pia.pitkanen@pohjois-karjala.fi
POKAT-koordinaatio, EAY-ohjelmat, kv-asiat.

Ulla-Riitta Pölönen

rahoitusasiantuntija
 050 477 1023
ulla-riitta.polonen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahastohankkeiden (EAKR) hankeneuvonta ja rahoituspäätösten valmistelu. Itä-Suomen koordinaatioryhmä.

Katja Riikonen

rahoitusasiantuntija
 050 570 3277
katja.riikonen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahastohankkeiden (EAKR) hankeneuvonta ja rahoituspäätösten valmistelu. Hallinto- ja valvontajärjestelmän kuvaus.

Maarit Siitonen

elinkeino- ja innovaatioasiantuntija
 0400 668 149
maarit.siitonen@pohjois-karjala.fi
Elinkeino- ja innovaatiotoiminnan asiantuntija-, hanke- ja edunvalvontatehtävät, Älykkään erikoistumisen strategia.

Eira Varis

aluekehityspäällikkö
 050 307 4806
eira.varis@pohjois-karjala.fi
Maakuntaohjelmatyö. EU- ohjelmakauden ja rakennerahasto-ohjelman koordinaatio.Itä- ja Pohjois-Suomi-yhteistyö. Maaseutuasiat.

Hallintopalvelut

Nina Aarto

toimistosihteeri
 050 307 2515
nina.aarto@pohjois-karjala.fi
Kokousjärjestelyt, tilaisuudet ja tapahtumajärjestelyt, liikelahjat, toimistotarvikkeet.

Jari Aho

hallinto- ja talousjohtaja (virkavapaalla 27.8.2021)
 0400 904 947
jari.aho@pohjois-karjala.fi
Hallinto, taloushallinto, henkilöstöasiat.

Jarmo Heiskanen

tietopalvelupäällikkö/vs. hallinto- ja talousjohtaja 27.8.2021 asti
 040 544 5671
jarmo.heiskanen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan tulevaisuusrahasto, maakuntapäivän rahoitus, tietotekniikka, laajakaista, ICT- ja tietoyhteiskunta-asiat.

Esa Huurreoksa

projektipäällikkö
 050 382 4980
esa.huurreoksa@pohjois-karjala.fi
Kaista kaikille -hanke, Digitukipilotti-hanke.

Leena Jämsä

maksatusasiantuntija
 050 452 5220
leena.jamsa@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelman (EAKR) maksatuspäätösten valmistelu ja tarkastus, neuvonta, paikan päällä varmennukset.

Sirpa Mahonen

toimistosihteeri
 050 594 4902
sirpa.mahonen@pohjois-karjala.fi
Kirjaamo, asiakaspalvelu, vierailujen ja tilaisuuksien järjestelyt.

Tiina Ojala

maksatusasiantuntija
 040 550 8190
tiina.ojala@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelman (EAKR) maksatuspäätösten valmistelu, neuvonta, paikan päällä varmennukset.

Lahja Ryynänen

henkilöstösihteeri
 050 360 8571
lahja.ryynanen@pohjois-karjala.fi
Palkka- ja henkilöstöhallinto, osto- ja myyntireskontra

Minna Tuuva

projektisuunnittelija
 050 528 0729
minna.tuuva@pohjois-karjala.fi
Digituki Pohjois-Karjala -hanke

Minna Vartiainen-Lehikoinen

asianhallintasuunnittelija
 050 571 8298
minna.vartiainen-lehikoinen@pohjois-karjala.fi
Asiakirjahallinnon ja arkistotoimen johtaminen. Hallinnon kokousasiakirjat. Tarkastuslautakunnan sihteeri.

Maakunnan edunajaminen

Valpuri Ahponen

projektisuunnittelija
 050 472 0176
valpuri.ahponen@pohjois-karjala.fi
Kulttuurista hyvinvointia Pohjois-Karjalaan-hanke

Heidi Ignatius

projektikoordinaattori
 050 598 6004
heidi.ignatius@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan kuntajohdon tiedolla johtamisen kehittäminen

Kimmo Niiranen

maakunta-asiamies
 0400 529 479
kimmo.niiranen@pohjois-karjala.fi
Edunajaminen, sidosryhmäyhteistyö, ennakointi ja tilastot

Mari Nupponen

hyvinvointi- ja koulutusasiantuntija
 050 512 3432
mari.nupponen@pohjois-karjala.fi
Hyvinvointi ja koulutus. Maakunnallisen nuorisovaltuuston ja eläkeläisneuvottelukunnan koordinointi.

Elsa Pehkonen

projektipäällikkö
 050 512 6006
elsa.pehkonen@pohjois-karjala.fi
Passpartool-hanke

Merja Pennanen

projektipäällikkö
 050 471 1112
merja.pennanen@pohjois-karjala.fi
Kulttuurista hyvinvointia Pohjois-Karjalaan-hanke

Aila Tahvanainen

suunnittelija
 040 753 9656
aila.tahvanainen@pohjois-karjala.fi
Tilastotietopalvelut, maakunnan teollisuusyritysrekisteri

Seppo Tiainen

kuntakehityspäällikkö
 0400 529 480
seppo.tiainen@pohjois-karjala.fi
Kuntatalouden ja aluekehityksen seuranta

Jarno Turunen

yhteyspäällikkö
 0400 818 352
jarno.turunen@pohjois-karjala.fi
Maakunnan edunajaminen ja sidosryhmäyhteistyö, matkailu.

Viestintä ja markkinointi

Markus Hirvonen

maakuntajohtaja
 050 357 7739
markus.hirvonen@pohjois-karjala.fi
Maakuntaliiton johtaminen, talouden ja organisaation kehittäminen sekä sidosryhmäyhteydet

Laura Jussila

viestintäasiantuntija
 050 343 7875
laura.jussila@pohjois-karjala.fi
Verkkoviestintä, digitaalinen markkinointi, markkinointiviestintä ja graafinen tuotanto.

Pentti Ojajärvi

kulttuuriasiantuntija
 050 439 8104
pentti.ojajarvi@pohjois-karjala.fi
Järjestö-, kotiseutu- ja kylä- ja kulttuuriasiat. Maakuntapäivän kehittäminen ja koordinointi.

Heli Räsänen

markkinointipäällikkö
 050 366 2597
heli.rasanen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan brändi-, vetovoima- ja tunnettuustyö

Sami Tolvanen

viestintäpäällikkö
 050 305 7850
sami.tolvanen@pohjois-karjala.fi
Viestintä ja tiedottaminen

Anni Varis

johdon sihteeri
 050 307 9733
anni.varis@pohjois-karjala.fi
Maakuntajohtajan ja johtoryhmän sihteeri, vierailujen ja tilaisuuksien järjestely.

Sivu arviointi ja palaute