POKAT 2025 pääkuva

Navigaatiovalikko

Maakuntaohjelman painopisteiden vastuuhenkilöt

Maakuntaohjelman painopisteiden vastuuhenkilöt

Pohjois-Karjalan maakuntaliitossa on toiminut vuodesta alkaen 1997 maakuntahallituksen koolle kutsumia asiantuntijaryhmiä, joiden tarkoituksena on vahvistaa alueen kehittämisen sidosryhmäyhteistyötä. Jokaisella ryhmällä on myös maakuntaliiton henkilöstöstä nimetty vastuuhenkilö, joka vastaa ryhmän kokoamisesta, organisoi ja koordinoi ryhmän toimintaa. Alla olevasta listasta löytyvät maakuntaohjelman painopisteiden vastuuhenkilöt, joilta saa lisätietoa ko. painopisteestä ja sen ryhmästä.

Hyvinvointi, JANE – Järjestöasiain neuvottelukunta, Koulutus ja osaaminen

Mari Nupponen

hyvinvointi- ja koulutusasiantuntija
 050 512 3432
mari.nupponen@pohjois-karjala.fi
Hyvinvointi ja koulutus. Maakunnallisen nuorisovaltuuston (PKManuva) ja järjestöasiain neuvottelukunnan (JANE) koordinointi.

Ilmasto ja energia, Metsäbiotalous

Sari Koivula

metsä- ja ilmastoasiantuntija
 040 518 6326
sari.koivula@pohjois-karjala.fi
Ilmasto- ja energiaohjelma, HINKU-maakunta status sekä metsä- ja ilmastokysymykset.

Kansainvälisyys

Pia Pitkänen

aluekehitysasiantuntija
 040 559 2210
pia.pitkanen@pohjois-karjala.fi
POKAT-koordinaatio, EAY-ohjelmat, kv-asiat.

Kaivannaiset, Teknologiateollisuus, Älykäs erikoistuminen

Maarit Siitonen

elinkeino- ja innovaatioasiantuntija
 0400 668 149
maarit.siitonen@pohjois-karjala.fi
Elinkeino- ja innovaatiotoiminnan asiantuntija-, hanke- ja edunvalvontatehtävät, Älykkään erikoistumisen strategia.

Kulttuuri

Hannele Autti

kulttuuriasiantuntija
 050 439 8104
hannele.autti@pohjois-karjala.fi
Kulttuuri, kotiseutu- ja kyläasiat

Liikennejärjestelmä

Jyrki Suorsa

liikenneasiantuntija
 050 466 8511
jyrki.suorsa@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, yhteysverkot, liikennejärjestelmätyö.

Luovat alat

Tiina Moisala

aluekehitysasiantuntija
 040 702 1575
tiina.moisala@pohjois-karjala.fi
Ulkorajaohjelmat, Euregio Karelia, Barents-yhteistyö, luovat alat, AIKO-rahoitus

Matkailu

Jarno Turunen

yhteyspäällikkö
 0400 818 352
jarno.turunen@pohjois-karjala.fi
Maakunnan edunajaminen ja sidosryhmäyhteistyö, matkailu.

Venäjä

Timo Leinonen

yhteyspäällikkö
 050 463 1424
timo.leinonen@pohjois-karjala.fi
Venäjä-yhteistyö, Euregio Karelia, Barents-yhteistyö.

Maatalous- ja elintarvikeryhmä

Jukka Nykänen

ympäristöasiantuntija
 050 412 0717
jukka.nykanen@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, kulttuuri- ja luonnonympäristö, vaikutusten arviointi, riista- ja suurpetoasiat.

Maatalous- ja elintarvikeryhmä

Maatalous- ja elintarvikeryhmä toimii osana Pohjois-Karjalan ELY-keskuksen maaseutuohjelman ohjausryhmää.

Some Jako Global

Sivu arviointi ja palaute