Yhteystiedot pääkuva

Yhteystiedot

Pohjois-Karjalan maakuntaliitto

Pielisjoen linna, Siltakatu 2, 80100 Joensuu

Puhelinvaihde 013 337 4700

Kirjaamon sähköposti kirjaamo@pohjois-karjala.fi
Henkilöstön sähköpostiosoitteet etunimi.sukunimi@pohjois-karjala.fi

Toimistomme on avoinna ma-to 9-16, pe 9-15 (1.6.-31.8. ma-pe klo 9-15)

Y-tunnus 0927140-5

Kartta

Laskutusosoite

Laskutusosoite

Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Pielisjoen linna, Siltakatu 2
80100 Joensuu

Sähköinen laskutus

Sähköinen laskutus

OVT-tunnus 003709271405
Välittäjä Enfo Oyj
Välittäjän tunnus 003714377140

henkilöstön yhteytiedot

Henkilöstö

Aluekehitys

Aino Heikura

projektipäällikkö
050 435 9921
aino.heikura@pohjois-karjala.fi
Circwaste-hanke, Clean-hanke

Miina Jahkonen

projektisuunnittelija
050 302 3914
miina.jahkonen@pohjois-karjala.fi
Bio4Eco-hanke

Jemina Jeskanen

aluekehitysasiantuntija
050 913 2884
jemina.jeskanen@pohjois-karjala.fi
Hyvinvointi ja nuoriso, elinikäisen osallisuuden koordinointi ja kehittäminen

Anniina Kontiokorpi

projektipäällikkö
050 414 4816
anniina.kontiokorpi@pohjois-karjala.fi
Kohti öljyvapaata ja vähähiilistä Pohjois-Karjalaa -hanke,, Älykkäät ekosysteemit -hanke

Timo Leinonen

yhteyspäällikkö
050 463 1424
timo.leinonen@pohjois-karjala.fi
Karelia CBC -ohjelma, Euregio Karelia, Venäjä-asiat, Venäjän passien uusiminen

Tiina Moisala

aluekehitysasiantuntija
040 702 1575
tiina.moisala@pohjois-karjala.fi
EU:n ulkorajapolitiikka, Karelia CBC ohjelma, Venäjä-hankkeet, Venäjätiedotus, Euregio Karelia, Barents, AEBR

Pia Pitkänen

aluekehitysasiantuntija
040 559 2210
pia.pitkanen@pohjois-karjala.fi
Maakuntaohjelman seuranta, EAY-ohjelmat, kv-asiat

Maarit Siitonen

aluekehityspäällikkö
0400 668 149
maarit.siitonen@pohjois-karjala.fi
Elinkeino- ja innovaatiotoiminta, teknologiateollisuus, älykäs erikoistuminen, maakunnan kehittämisraha, AIKO

Raimo Turunen

aluekehityspäällikkö
040 553 9289
raimo.turunen@pohjois-karjala.fi
Kivenjalostus- ja kaivannaistoiminta, kulttuuri ja paikallinen kehittäminen, kotiseututyö ja kyläasiat, elokuvatuotannot

Eira Varis

vs. kehittämisjohtaja
050 307 4806
eira.varis@pohjois-karjala.fi
Maakuntaohjelma ja maakunnan suunnittelu, EU-ohjelmat, POKAT-koordinaatio

Alueidenkäyttö

Jukka Hasu

projektisuunnittelija
050 322 2627
jukka.hasu@pohjois-karjala.fi
Emma-hanke, TENTackle-hanke

Esa Huurreoksa

projektipäällikkö
050 382 4980
esa.huurreoksa@pohjois-karjala.fi
Kaista kaikille -hanke, Laajakaista kaikille -hanke

Pasi Lamminluoto

projektipäällikkö
050 599 2646
pasi.lamminluoto@pohjois-karjala.fi
MAMBA-hanke

Jukka Nykänen

ympäristöasiantuntija
050 412 0717
jukka.nykanen@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, kulttuuri- ja luonnonympäristö, vaikutusten arviointi, riista- ja suurpetoasiat.

Jyrki Suorsa

liikenneasiantuntija
050 466 8511
jyrki.suorsa@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, liikennejärjestelmätyö, rantojen käyttö.

Pasi Pitkänen

aluesuunnittelupäällikkö
0400 832 572
pasi.pitkanen@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, alue- ja yhdyskuntarakenne, metsäbiotalous.

Heikki Viinikka

maakuntakaava-asiantuntija
050 593 7269
heikki.viinikka@pohjois-karjala.fi
Maakuntakaavoitus, paikkatieto, virkistys ja vapaa-ajan toiminnot.

Hallintopalvelut

Nina Aarto

toimistosihteeri
050 307 2515
nina.aarto@pohjois-karjala.fi
Kokousjärjestelyt. Tilaisuudet ja tapahtumajärjestelyt. Liikelahjat. Toimistotarvikkeet.

Jarmo Heiskanen

vs. hallinto- ja talousjohtaja
040 544 5671
jarmo.heiskanen@pohjois-karjala.fi
Hallinto, taloushallinto, henkilöstöasiat

Katja Riikonen

vs. tietopalvelupäällikkö
050 570 3277
katja.riikonen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan tulevaisuusrahasto, tietotekniikka, laajakaista, ICT- ja tietoyhteiskunta-asiat.

Lahja Ryynänen

henkilöstösihteeri
050 360 8571
lahja.ryynanen@pohjois-karjala.fi
Palkka- ja henkilöstöhallinto, osto- ja myyntireskontra

Mirja Timonen

asianhallintasuunnittelija
050 501 3192
mirja.timonen@pohjois-karjala.fi
Asiakirjahallinto ja arkistotoimi, tarkastuslautakunnan sihteeri., HelpNet-ylläpitäjä

Marja Walling

toimistosihteeri
050 571 8298
marja.walling@pohjois-karjala.fi
Tekstinkäsittely, asiakaspalvelu, kirjaamo

Johtaminen ja viestintä

Risto Poutiainen

vt. maakuntajohtaja
040 546 9649
risto.poutiainen@pohjois-karjala.fi
Maakuntaliiton johtaminen, talouden ja organisaation kehittäminen sekä sidosryhmäyhteydet

Satu Reinikainen

maakuntajohtajan sihteeri
040 561 3484
satu.reinikainen@pohjois-karjala.fi
Maakuntajohtajan sihteeri, vierailujen ja tilaisuuksien järjestely

Eeva Hirvola-Kostamo

viestintäpäällikkö
040 868 9894
eeva.hirvola-kostamo@pohjois-karjala.fi
Tiedotus ja viestintä

Pekka Huovinen

kehittämispäällikkö
040 583 5428
pekka.huovinen@pohjois-karjala.fi
Maakunnan markkinointi ja markkinointiviestintä, erillistapahtumat, matkailu ja luovat alat.

Tiina Hyvärinen

projektisuunnittelija
050 441 6731
tiina.hyvarinen@pohjois-karjala.fi
Destination SMEs -hanke

Katariina Peltonen

koordinaattori
050 324 8490
katariina.peltonen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan maakuntapäivän koordinointi

Heli Räsänen

markkinointipäällikkö
050 366 2597
heli.rasanen@pohjois-karjala.fi
Pohjois-Karjalan brändi-, vetovoima- ja tunnettuustyö

Kehittämisrahoitus

Tuija Astikainen

EU-ohjelmapäällikkö
040 542 6642
tuija.astikainen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelmien (EAKR, ESR) toimenpiteiden koordinointi, hallinnointi, seuranta, tiedottaminen ja neuvonta, MYR

Leena Jämsä

maksatusasiantuntija
050 452 5220
leena.jamsa@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahasto-ohjelman (EAKR) maksatuspäätösten valmistelu, neuvonta, paikan päällä varmennukset

Tiina Ojala

EU-suunnittelija
040 550 8190
tiina.ojala@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahastohankkeiden seuranta ja tulosten arviointi, hankeneuvonta ja -arviointi, rahoituspäätösten valmistelu

Ulla-Riitta Pölönen

EU-hankekoordinaattori
050 911 0355
ulla-riitta.polonen@pohjois-karjala.fi
EU:n rakennerahastohankkeiden rahoituspäätösten valmistelu ja siihen liittyvä päätösten ja arvioinnin koordinointi, hankeneuvonta ja -arviointi

Maakunnan edunajaminen

Tuukka Arosara

aluekehitysasiantuntija
040 548 4534
tuukka.arosara@pohjois-karjala.fi
Koulutus, ennakointi ja maahanmuutto.

Sami Laakkonen

yhteyspäällikkö
050 443 1661
sami.laakkonen@pohjois-karjala.fi
Edunajaminen ja sidosryhmäyhteistyö

Kimmo Niiranen

maakunta-asiamies
0400 529 479
kimmo.niiranen@pohjois-karjala.fi
Edunajaminen, sidosryhmäyhteistyö, ennakointi ja tilastot

Aila Tahvanainen

suunnittelija
040 753 9656
aila.tahvanainen@pohjois-karjala.fi
Tilastotietopalvelut, maakunnan teollisuusyritysrekisteri

Seppo Tiainen

kuntakehityspäällikkö
0400 529 480
seppo.tiainen@pohjois-karjala.fi
Kuntatalouden ja aluekehityksen seuranta

Niilo Valkonen

projektipäällikkö
050 321 5211
niilo.valkonen@pohjois-karjala.fi
Pielisjoen järvilohi -hanke

Sivu arviointi ja palaute